T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ankara'da İhracat İşlemleri Daha Hızlı Yapılacak!

Yayın Tarihi : 12.2.2019

Gıda sektöründe önemli bir üretim merkezi olmanın yanı sıra ihracat konusunda da önemli bir merkez olan Ankara'da, bu alandaki bürokrasiyi azaltmak, iş ve işlemleri hızlandırmak amacıyla ilgi kurum ve kuruluşların temsilcileri İl Müdürlüğümüzde düzenlenen toplantıda bir araya geldi. İl Müdürümüz Bülent Korkmaz'ın da hazır bulunduğu toplantıya Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetim Birimi, Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki ve Bitkisel Ürünler Sınır Kontrol Daire Başkanlığı, Gümrükler Genel Müdürlüğü, Ankara Gıda ve Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü ile teknoloji ve yazılım alanında faaliyet gösteren şirketin temsilcileri, İl Müdür yardımcımız Veysal Çetin ve Gıda ve Yem Şube Müdürü Seda Türkkaş da katıldı.

Toplantıda bitkisel gıda, yem ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerinin ithalat ve ihracat işlemleri ile ilgili olarak bürokrasiyi azaltmak, iş ve işlemlerin daha kontrol edilebilir ve güvenli şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla kullanılacak olan "Blockchain Teknoloji" konusunda bilgiler verildi. Konuyla ilgili işlemlerin nasıl yürütüldüğü, hangi bilgi sistemlerinin kullanıldığı, yasal düzenlemelerin ne olduğu gibi teknik konularda bilgiler verilerek görüş alışverişinde bulunuldu.

Ankara'nın tarım açısından önemli potansiyele sahip bir il olmanın yanı sıra, jeopolitik ve coğrafi konumu dolayısıyla da ticaret merkezi yönünden de büyük öneme sahip olduğuna işaret eden İl Müdürümüz Bülent Korkmaz, bürokratik işlemleri azaltarak işletmelerin iş ve işlemlerini çabuklaştırmayı amaçladıklarını belirterek, toplantıda dile getirilen görüş ve öneriler doğrultusunda çözümler üreteceklerini söyledi. Yapılacak düzenlemelerle Ankara'da gıdaya yönelik ticaretin daha da artacağına inandığını belirten İl Müdürü Korkmaz, bu durumun Ankara'daki tarım potansiyelinin ivme kazanmasına ve üretimin çeşitlenerek artmasına katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.