T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ankara'da Kaçak Avcılığa Geçit Yok!

Yayın Tarihi : 12.2.2019

Balık sezonunun başlamasından bu yana gerek hal ve balık satış noktalarında gerekse yollarda balık getiren araçlarda eş zamanlı denetimler gerçekleştiren İl Müdürlüğümüz ekipleri denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Bir yandan balık satış noktalarında denetim yapan ekipler, diğer yandan da iç suları göz hapsine alarak kaçak avlanmaya geçit vermiyor.

İl Müdürlüğümüz Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü'nde görevli su ürünleri kontrolörlerinin, yasa dışı su ürünleri avcılığıyla mücadele kapsamında Mogan Gölü'nde kontrol teknesiyle gerçekleştirdikleri denetimlerde toplam 3.500 uzunluğunda 8 adet uzatma ağı bulundu. Ağlara el koyan ekipler kaçak ağa takılmış balıkları da doğal yaşamlarına bıraktı.

Denize kıyısı olmayan Ankara'da balık tüketiminin çok fazla olduğuna işaret eden İl Müdürümüz Bülent Korkmaz, balıkçılığın sürdürülebilir olabilmesi için su ürünleri avcılığıyla ilgili kurallara titizlikle uyulması gerektiğini kaydetti. Ankaralı balıkçıların kurallara uyması için çok sıkı denetim yaptıklarını belirten Korkmaz, bu konuda kesinlikle taviz vermeyeceklerini ve denetimlerin aralıksız devam edeceğini vurgulayarak, "İl Müdürlüğü olarak yıl boyunca su ürünlerine yönelik denetimlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Balık varlığımızın sınırsız olmadığını aklımızdan çıkarmadan ona göre hareket etmek zorundayız. Bu açıdan tüm balıkçıları mevzuata uygun hareket etmeleri konusunda uyarıyoruz. Kaçak avlanma ve satışlara kesinlikle müsamahamız yok" dedi.  

Amatör Olta Balıkçıları Bilgilendirildi.

Öte yandan iç su varlığı bakımından önemli bir potansiyele sahip olan ilimizde amatör balıkçıları bilgilendirmek amacıyla İl Müdürlüğümüzde bir toplantı düzenlendi. İl Müdürümüz Bülent Korkmaz'ın da katıldığı toplantıya Bakanlığımız Su Ürünleri Genel Müdürlüğü personeli ve Amatör Sportif Oltacılar Federasyonu üyeleri ile Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü çalışanlarının yanı sıra amatör olta balıkçılığı tutkunları katıldı. Toplantıda 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve 4/2 No'lu Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ'le ilgili hususlar çerçevesinde bilgilendirmeler yapılarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıda amatör olta balıkçığıyla uğraşanlara uyarılarda bulunan İl Müdürümüz Bülent Korkmaz, amatör olta balıkçılığının önemli bir terapi ve stresten arınma aktivitesi olduğunu vurgulayarak, ancak balık varlığının sürdürülebilir olmasını sağlamak için getirilen kurallara uyulması gerektiğini kaydetti. Bakanlığımızca amatör olta balıkçılığının belirli kurallara bağlandığını anlatan İl Müdürü Korkmaz, amatör balıkçılardan belirlenen limit ve yasaklara uymalarını istedi.