T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ankara'da Ramazan Öncesi Gıda Denetimleri Arttırıldı.

Yayın Tarihi : 10.5.2019

On bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayına sayılı günler kala çarşı pazarlarda hareketlilik artarken, Ankaralıların güvenilir gıdaya ulaşması için İl Müdürlüğümüz denetimlerini artırdı. Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli'nin talimatları doğrultusunda Ankara genelinde 300'ü aşkın denetim görevlisinin katılımıyla gerçekleştirilen denetimlerde, özellikle Ramazan ayı dolayısıyla satışı artan ürünler, toplu tüketim yerleri ve imalathaneler mercek altına alındı.

Denetimlere refakat eden İl Müdürü Bülent Korkmaz, denetimlerin yıl boyunca devam ettiğini ancak, yaklaşan Ramazan dolayısıyla denetimlerin daha da artırıldığını vurgulayarak, İl Müdürlüğü olarak vatandaşların Ramazan ayını sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçirebilmeleri için gerekli bütün tedbirleri aldıklarını söyledi.

Ramazan ayında özellikle et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri ile unlu mamuller gibi vatandaşlarını daha yoğun olarak tükettiği ürünlere yönelik denetimlerin artırıldığını kaydeden İl Müdürü Korkmaz, "Özellikle ürünlerin üretim noktaları, sevk zincirleri, izlenebilirliği, son tüketiciye ulaştığı tüketim noktaları, gıdaların saklama şartları, soğuk zincire uyulup uyulmadığı, hijyen konuları başta olmak üzere bir çok konuda denetimler gerçekleştiriliyor. Bunun yanı sıra iftar çadırları, gıda kolileri ve fırınlara yönelik de daha yoğun denetimler yapılıyor" dedi.

2018 yılı içerisinde 70 binin üzerinde denetim gerçekleştirdiklerini, 2019 yılında da Nisan ayı itibariyle denetim sayısının 25 bini bulduğunu kaydeden İl Müdürü Bülent Korkmaz, rakamlara bakıldığında son üç yılda taklit tağşiş sayısında bir azalma görüldüğünü, bunun gerçekleşmesinde sektörle yapılan işbirliği ve eğitimlerin önemli rol oynadığını vurguladı.

Ramazan ayı boyunca gündüz denetimlerinin yanı sıra geceleri de denetimler gerçekleştireceklerini ifade eden İl Müdürü Korkmaz, vatandaşlardan, gördükleri olumsuzlukları il ve ilçe müdürlüklerinin yanı sıra Tarım ve Orman Bakanlığı'nın ALO 174 Gıda Hattı'na bildirebileceklerini, yapılacak şikâyetlerin değerlendirilerek gereğinin yapılacağını sözlerine ekledi.