T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Lider Çocuklar Bu Yıl "Sıfır Atık" Temasıyla Kamptaydı.

Yayın Tarihi : 13.5.2019

Bakanlığımız tarafından ülkemiz genelinde her yıl düzenlenen Lider Çocuk Tarım Kampı İl Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirildi. Üç gün süren kampa Yenimahalle Kent-Koop İlkokulu'ndan öğrenciler katıldı. "Sıfır Atık" temasıyla gerçekleştirilen etkinlikte çocuklara görseller eşliğinde bilgiler verildi, çeşitli gezi ve aktiviteler gerçekleştirildi.

Kampın ilk gününde İl Müdürlüğümüzde öğrencilerle bir araya gelen Ankara Vali Yardımcısı Recep Erkılıç ve İl Müdürümüz Bülent Korkmaz öğrencilerle sohbet etti. Vali Yardımcısı Recep Erkılıç, nüfusun hızla arttığı dünyada tüketilen ürünlerden arda kalan atıkların önemli bir problem oluşturduğunu belirterek, "Kullandığımız her şeyi mümkün olduğunca sonuna kadar tüketmek, tüketirken de oluşan atıkları başka bir enerjiye, başka bir kullanım metaına dönüştürmek zorunluluğu ortaya çıktı" dedi.

Düzenlenen eğitimin geleceğimiz olan çocukların bilinçlenmesi açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Erkılıç, çocuklardan kampta öğrendiklerini anne babalarına ve çevrelerine anlatmalarını isteyerek şunları söyledi: "Ben size güveniyorum. Yaptırımınız bizim üzerimizde, öğretmenleriniz üzerinde, çevre üzerinde çok çok etkilidir, kanundan daha etkilidir. Böyle bir projenin geleceğimiz için, nesillerimiz için, toplumumuz için çok faydalı olduğunu düşünüyorum."

İl Müdürümüz Bülent Korkmaz da Bakanlığımızın her yıl Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde ilköğretim çağındaki çocuklara yönelik olarak eğitici programlar düzenleyerek her yıl farklı bir konu olmak üzere, gıda, gıda güvenliği, sürdürülebilir tarım gibi konularda eğitimler verdiğini hatırlatarak, bu yıl da özellikle son dönemde gündemde olan atıkların değerlendirilmesi konusunun tema olarak seçildiğini söyledi. Sıfır atık konusunda tarım sektöründe de son zamanlarda yeni projelerin gündeme geldiğini kaydeden İl Müdürü Korkmaz, Ankara'da hayvan gübresinden elektrik ve gübre üretildiğini vurguladı.

Kampın ilk gününde Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü çalışanlarından sıfır atık konusunda bilgiler alan çocuklara, Bakanlığımız Toprak, Gübre ve Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü görevlilerince Kompost Yapımı Uygulaması konusunda teorik bilgiler verilerek, İl Müdürlüğümüz bahçesinde kompost uygulaması gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında fide dikimi de gerçekleştiren öğrenciler, Mamak'ta bulunan Katı Atık Yönetim Sistemleri Tesisi'ni ve burada bulunan serayı da gezerek atıkların geri dönüşümü konusunda bilgi aldı.

Kampın ikinci gününde ise Ankara Üniversitesi Su Okulu'na gerçekleştirilen gezide deniz canlıları hakkında bilgiler alan çocuklar, burada bulunan açık havuzda plankton avlayarak mikroskopta inceledi. İkinci günün diğer bir etkinliğinde ise İl Müdürlüğümüzde TEMA Vakfı yetkilileri tarafından çocuklara ormanların önemi ve hayata ve çevreye olan katkıları konularında görseller eşliğinde bilgi verildi.

Kampın son gününe İl Müdürlüğümüzde gerçekleştirilen sıfır atık proje çalışmasıyla başlayan çocuklar, burada atık ürünlerden yaptıkları ürünleri sergiledi. Kampın son etkinliğinde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde bulunan Tarım Müzesi'ni ziyaret eden çocuklar, tarımda kullanılan alet ve ekipmanları incelediler.

Kampa katılan çocuklara katılım belgeleri Vali Yardımcısı Recep Erkılıç ve İl Müdürümüz Bülent Korkmaz tarafından verilirken, kamp süresince eğlenceli vakit geçiren çocuklar, farklı yerler görüp yeni bilgiler edindiklerini belirterek yetkililere teşekkür ettiler ve kampın tekrar düzenlenmesini istediler.