T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ankara'da Kaçak Balık Avcılığına Geçit Yok

Yayın Tarihi : 31.05.2019

İl Müdürlüğümüz, deniz ve iç sularda başlayan balık avı yasağının ardından Ankara'daki göletlerde kaçak avlanmaya karşı denetimlerini sürdürüyor. Başkentin değişik bölgelerindeki gölet ve barajlar ile balık satış yerlerine yönelik rutin denetimler yapan ekipler, gelen ihbarları da değerlendiriyor.

Gölbaşı'nda bulunan Mogan Gölü'nde su ürünleri kontrol teknesi ile denetimlerde bulunan İl Müdürlüğümüz denetim ekipleri, göle bırakılan 3000 metre uzatma ağına el koyarak yaklaşık 200 kg kadife ve yavru sazan balığı canlı olarak göle bıraktı. Ekipler ayrıca teknesiyle yasa dışı avcılık yapan bir kişiye de idari para cezası uyguladı.

 İç sulardaki av yasaklarının, iç su balıklarının genel üreme dönemleri dikkate alınarak düzenlendiğini ve herkesin bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesi gerektiğini belirten İl Müdürümüz Bülent Korkmaz, 4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ'e göre Mogan Gölü'nün ticari avcılığın tamamen yasaklandığı iç sular arasında bulunduğunu kaydetti. .

Denizi olmayan Ankara'nın sahip olduğu gölet ve barajlar sayesinde önemli miktarda balık üretim kapasitesine sahip olduğunu belirten İl Müdürümüz Bülent Korkmaz, bu kapasitenin korunması ve sürdürülebilir balık varlığı için av yasaklarına uyulması gerektiğinin altını çizerek, Ankaralılardan av yasaklarına titizlikle uymalarını, uymayanları da ihbar etmelerini istedi.

İç su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir avcılığın sağlanması için denetimlerin gece gündüz devam edeceğinin altını çizen İl Müdürü Bülent Korkmaz, kaçak avcılık yapmaya kalkışanlara göz açtırmayacaklarını sözlerine ekledi.