T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ankara'da Bayram Öncesi Gıda Denetimleri Yoğunlaştı.

Yayın Tarihi : 31.5.2019

Ankaralıların sağlıklı ve huzurlu bir Ramazan geçirmelerini sağlamak amacıyla gıda üretim ve satış yerleri ile toplu tüketim yerlerini Ramazan ayı boyunca sürekli olarak denetleyen İl Müdürlüğümüz, yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla da şeker, lokum, çikolata ve tatlı üretiminin yapıldığı işletmelere yönelik denetimleri yoğunlaştırdı. Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda özellikle son hafta içerisinde yoğunlaşan denetimlerde imalathane ve satış yerleri, hijyen şartlarının yanı sıra kullanılan ürünler, çalışma şartları, ürünlerin son kullanma tarihleri ve depolama şartları yönünden sıkı bir şekilde denetleniyor. Yapılan denetimlerde mevzuata aykırı şartlar taşıyan işyerlerine işlem yapılarak yaptırımlar uygulanıyor. 

Ankaralıların sağlıklı ve güvenli gıdaya ulaşmalarının sağlanması konusunda görev ve sorumlulukları olduğunu belirten İl Müdürümüz Bülent Korkmaz, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak bunun bilinci içerisinde hareket ettiklerini söyledi. Yıl boyunca düzenli olarak yapılan denetimlerini Ramazan ayı boyunca daha da arttırdıklarını vurgulayan Korkmaz, yaklaşan bayram dolayısıyla da Bakanımızın talimatları doğrultusunda özellikle lokum, şekerleme, tatlı ve baklava gibi ürün gruplarına yönelik olarak 81 ilde yoğunlaştırılmış denetimler gerçekleştirildiğini vurguladı.

Bayram süresince de devam edecek denetimlerde, üretimde kullanılan hammaddeler, taklit tağşiş gibi çeşitli yönlerden denetimler yapılarak numuneler alınacağını kaydeden İl Müdürü Korkmaz, laboratuvar analiz sonuçlarına göre işletmeler hakkında gerekli değerlendirme ve işlemlerin yapılacağını ifade etti.

İl Müdürlüğü olarak yapılan denetim sayıları hakkında da bilgiler veren İl Müdürü Korkmaz, 2018 yılı içerisinde 65 bin olan denetim hedefinin üzerine çıkarak 71.505 denetim gerçekleştirdiklerini, 2019 yılı içerisindeki 5 aylık dönemde ise 32 bin denetim gerçekleştirdiklerini, yılsonu hedeflerinin ise 70 bin denetim olduğunu belirtti.

Ramazan ayı boyunca yapılan 6500 denetimin 500'ünde olumsuz tespit ettiklerini, işletmelerin bir kısmına giderilebilecek eksikliklerle ilgili süre verildiğini ifade eden İl Müdürü Korkmaz, uyarılara rağmen gerekli düzeltmeleri yapmayan, gıda mevzuatına uygun hareket etmeyen 80 işletmeye ise idari para cezaları uygulandığını kaydetti.

Ankara'da 250'yi aşkın uzman personelle gıdanın görünmeyen noktası olan imalat yerlerini denetlediklerinin altını çizen İl Müdürü Korkmaz, Ankaralılara da uyarılarda bulunarak, "Bu dönem fırsatçıların da piyasaya çıktığı bir dönem. O yüzden vatandaşlarımızın Bakanlığımızca düzenli olarak denetlenen işletme kayıt belgesi olan işletmelerden ürün alması son derece önemli. Bunun yanı sıra ürünlerin son kullanma tarihleri ile ürünlerin içeriklerini de kontrol etmeleri gerekiyor" dedi.

Denetimlerin Bayram süresince aralıksız devam edeceğini ifade eden İl Müdürü Korkmaz, vatandaşların bayram süresince gıda ile ilgili her türlü şikayetlerini 174 Alo Gıda Hattı ile İl ve İlçe Müdürlüklerine iletebileceklerini sözlerine ekledi.