T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ekmek Sektörü Çalışanlarına Hijyen Eğitimi Verildi.

Yayın Tarihi : 26.12.2019

Temel gıda maddesi ekmeğin üretim ve satışında çalışanlara yönelik olarak İl Müdürlüğümüz tarafından hijyen eğitimi düzenlendi. Keçiören Belediyesi Neşet Ertaş Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen eğitime bine yakın sektör çalışanı katıldı.

İl Müdürlüğümüz teknik personelinin eğitici olarak katıldığı programda katılımcılara, gıdalardaki zararlı maddeler, bulaşma ve bozulmalar, personel, işyeri ve ekipman hijyeni, temizlik, dezenfeksiyon, fırınlarda hijyen ve sanitasyon, fırınlarda HACCP ve iyi hijyen uygulamaları, ekmek ve ekmek çeşitleri ile ekmek israfının azaltılması için alınabilecek tedbirler konularında bilgiler verildi. Eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olanlara hijyen eğitimi sertifikası verilecek.  

Eğitim programına katılarak bir konuşma yapan İl Müdürümüz Bülent Korkmaz, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle birlikte gıdanın sadece tüketim noktasında değil, tarladan sofraya gelinceye kadar her aşamada belli denetimlerden geçtiğini hatırlatarak, Ankara'da alanında uzman yaklaşık 300 personelle gıda sektörünü yönetmeye çalıştıklarını söyledi.

Gıda denetimlerinde cezai uygulamaları en son nokta olarak düşündüklerini kaydeden İl Müdürü Korkmaz, "Bizim önceliğimiz bu tür eğitimlerle fırıncı esnafımızın veya gıda sektörünün diğer işletmelerinin gerekli hassasiyeti göstererek Ankaralıların sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşmalarını sağlamak, esnafımızın gıda üretim ve satışıyla ilgili bütün aşamalardan bilgi sahibi olmalarını ve sektörde bir farkındalık oluşmasını sağlamaktır" dedi.

Fırıncılık sektöründe faaliyet gösteren 457 işletmenin bulunduğu Başkent Ankara'da bugüne kadar yaklaşık 12 bin sektör çalışanına eğitim verildiğini vurgulayan İl Müdürü Korkmaz, hijyen sertifikası olmayan kişilerin ekmek üretim ve satış yerlerinde çalışmalarının yasak olduğunu, yapılan denetimlerde hijyen sertifikası almadan çalışan personelin bulunduğu işletmelere idari yaptırımlar uygulandığının altını çizerek, yıl boyunca fırıncılara yönelik olarak yapılan 2 bine yakın denetimde ufak tefek eksikliklerin dışında fırıncıların genel anlamda kurallar uygun üretim yaptığının görüldüğünü, bunun da sevindirici olduğunu sözlerine ekledi.