T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yeni Yıl Yaklaşırken, Başkentte Alkollü İçki Denetimleri Arttırıldı.

Yayın Tarihi : 26.12.2019

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte alkollü içki satış ve sunumunun yapıldığı yerlere yönelik olarak Başkent Ankara'da denetimler sıklaştırıldı.

İl Müdürümüz Bülent Korkmaz'ın da katıldığı denetimlerde perakende alkol sunumu yapılan işletmelerde alkollü içkiler tebliği ve hijyen yönetmeliği çerçevesinde denetimler gerçekleştiriliyor. Denetimlerde alkollü içkilerin içeriğine ilişkin kontrollerin yanı sıra, işyerinin hijyen şartlarına uygunluğu ve işyerinde sunumu yapılan diğer gıdalarla ilgili de denetimler yapılıyor ve numuneler alınıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Ankaralıların yeni yıla sağlıklı ve huzurlu girebilmeleri için gıda güvenliği noktasında denetimleri artırdıklarını belirten İl Müdürümüz Bülent Korkmaz, "Hem alkollü içki sunumu yapan satış noktaları ve tüketim noktaları, hem de diğer gıda işletmelerinde ilgili mevzuatlar kapsamında denetimlerimiz devam ediyor" dedi.

Ankara'da 2019 yılı içerisinde alkollü içki sunumu yapan işletmelere yönelik olarak 1.500 civarında denetim gerçekleştirildiğini kaydeden İl Müdürü Korkmaz, olumsuzluk tespit edilen 80 işletmeye idari para cezası uygulandığını, alınan 93 numuneden şu ana kadar sonucu belli olan ve olumsuz sonuçlanan 12 numuneyle ilgili de işletmelere idari yaptırım uygulandığını söyledi. 

Alkollü içki satış ve sunumunun yapıldığı işyerlerine yönelik denetimlerin yılbaşı akşamı da dahil olmak üzere aralıksız devam edeceğini vurgulayan İl Müdürü Korkmaz, Ankaralılardan gıdayla ilgili bir olumsuzluk gördüklerinde 174 Alo Gıda Hattı'na bildirim yapmalarını isteyerek, yapılacak ihbar ve şikayetlerin anında değerlendirilerek gerekli işlemlerin yapılacağını sözlerine ekledi.