T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kadın Kooperatiflerine Hibe Destekleri Anlatıldı.

Yayın Tarihi : 20.1.2021

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) aracılığıyla kadın kooperatiflerine sağlanan destekler konusunda kadın kooperatiflerini bilgilendirmek amacıyla Ankara İl Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nde Ankara'da faaliyet gösteren kadın kooperatiflerinin katıldığı toplantı düzenlendi. Pandemi şartlarına uygun olarak gerçekleştirilen toplantıya Ankara Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz, TKDK Ankara İl Koordinatörü Emre Yeniay, İl Müdürlüğü yöneticileri, ilçe müdürleri, teknik personel ve 27 kadın kooperatifinden elliyi aşkın kadın katıldı. Toplantıda IPARD ve 14. Etap Kırsal Kalkınma Hibe Programları hakkında kadın kooperatifi temsilcilerine bilgiler verildi ve yöneltilen sorular cevaplandırıldı.

            Toplantının açılışında konuşan Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, kooperatifçiliğin özellikle batı toplumlarında kadınların topluma dâhil olmasında önemli bir etken olduğunu, Türkiye'de ise bu konuda yetersizlikler bulunduğunu vurgulayarak, özellikle son dönemde kooperatiflere desteğin arttığını, bunun yansımalarının da Ankara'da görüldüğünü söyledi. Kadın kooperatiflerinin yaptığı çalışmaların örnek teşkil ettiğinin altını çizen Özkan, kadınlardan ürün kısıtlılığı içerisine hapsolmadan geniş yelpazede faaliyet göstermelerini istedi.

            Ankara İl Tarım ve Orman Müdür Bülent Korkmaz da yaptığı konuşmada kadınların tarım sektörünün en önemli aktörlerinden biri olduğunu, kadın kooperatifleri ve kırsal kalkınmanın birbirinden farklı olarak düşünülemeyeceğini ifade ederek "Bizim kırsalda kadın girişimciliğini destekleyerek, sermaye birikimi zayıf olan bölgelerde kadınların bir araya gelerek sermayelerini birleştirmelerini sağlamak, akabinde kooperatif örgütlenme modeliyle ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda kalkınmalarını sağlamak son derece önemlidir" dedi.

            Ankara'da kadın kooperatiflerini ve kadın girişimciliğini daha ileriye taşımayı amaçladıklarını vurgulayan İl Müdürü Korkmaz, bu doğrultuda İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli personelden, her kadın kooperatifi için bir danışman görevlendireceklerini ve her türlü teknik desteği sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

            TKDK Ankara İl Koordinatörü Emre Yeniay ise kurum olarak kadınlara pozitif ayrıcalık uyguladıklarını, bu uygulamayla kırsalda kadın kooperatiflerinin yaşamasını amaçladıklarını kaydetti. TKDK aracılığıyla verilen desteklemeler hakkında da bilgiler veren Yeniay, kadın kooperatiflerinin destek alabileceği birçok alan bulunduğunu belirtti.

            Konuşmaların ardından katılımcılara, Bakanlık ve TKDK aracılığıyla sağlanan hibe desteklemeleri hakkında bilgiler verildi. Katılımcıların yönelttiği sorular cevaplandırıldı ve görüş alışverişinde bulunuldu.