T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Çiftçilerimize Tohum ve Fidan Dağıtımı Gerçekleştirildi.

Yayın Tarihi : 13.4.2021

Su kısıtı olan tarım arazilerinin uygun ürünlerle değerlendirilmesi ve baklagil üretiminin geliştirilmesi amacıyla Bakanlığımızın destekleriyle yürütülen Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında Ayaşlı çiftçilere nohut, kuru fasulye ve yonca tohumunun yanı sıra Ayaş dutu fidanı dağıtıldı.

İki yüze yakın çiftçinin pandemi tedbirlerine uygun katılımıyla gerçekleştirilen dağıtım programına Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Ayşe Ayşin Işıkgece, Ankara Milletvekilleri Nevzat Ceylan ve Asuman Erdoğan, Ayaş Kaymakamı Arif Karaman, Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, İl Müdürümüz Bülent Korkmaz, bürokratlar, STK Temsilcileri ve çiftçilerimiz katıldı.

Törende konuşan Bakan Yardımcımız Ayşe Ayşin Işıkgece, Bakanlık olarak ekilebilecek hiçbir tarım arazisinin boş kalmaması için projeler yürüttüklerini ve kapsamda çiftçilere tohum ve fidan desteğinde bulunduklarını dile getirerek, projelerin tek başına yeterli olmadığını, ancak çiftçilerin sahiplenmesiyle anlam kazanarak başarıya ulaşabileceğini kaydetti.  Üretimin her aşamasında çiftçilerin yanında olduklarını ifade eden Işıkgece, üretilen ürünlerin pazarlanması aşamasında da çiftçilerle birlikte çalışacaklarını belirterek, çiftçilerden bir karış toprağı bile boş bırakmadan üretmelerini istedi.

Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir de Türkiye'de yaklaşık 3 milyon hektar arazinin nadasa bırakıldığına işaret ederek, nadas alanı bakımından Ankara'nın ön sıralarda olduğunu vurguladı.  Bakanlık olarak Ankara'da daha az su tüketen, ama bunun yanı sıra ülke tarımsal hasılasına katkı sağlayacak ürünlerle ilgili projeler geliştirdiklerinin anlatan Hasdemir, bunun sonucunda Ankara'nın nohut üretiminde Türkiye'de ilk sıraya yükseldiğini, 2017 yılında 90 bin ton nohut ithal eden Türkiye'nin, 2020 yılında 630 bin ton nohut üreterek 135 bin ton nohut ihraç eder duruma geldiğini söyledi.

İl Müdürümüz Bülent Korkmaz ise yaptığı konuşmada Ankara'nın ülkemizin önemli tarımsal potansiyeli olan illerin başında geldiğine vurgu yaparak, gerek Bakanlığımızca çiftçilere verilen destekler, gerekse yürütülen projelerin bunda büyük rol oynadığını belirtti. Bu yıl Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan proje bazlı destekleri İl Müdürlüğü ve Ankaralı çiftçiler olarak çok anlamlı bulduklarını ifade eden Korkmaz, "Bugün çiftçilerimize verdiğimiz doğrudan fidan ve tohum desteği özellikle küçük aile işletmeleri için de son derece önemli bir destek olmuştur. Emeği geçen herkese çiftçilerimiz adına teşekkür ederim" dedi.

Milletvekilleri ve Ayaş İlçe Kaymakamının da konuşma yaptığı programda temsili olarak 3 çiftçiye nohut, kuru fasulye ve yonca tohumu dağıtıldı. Program Ayaş dutu fidanlarının dikimiyle sona erdi.

Proje kapsamında Ayaşlı çiftçilere 4.260 kg kuru fasulye tohumu, 64.275 kg nohut tohumu, 1.000 kg yonca tohumu 1.000 adet Ayaş dutu fidanı dağıtıldı.