T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Milli Mücadelenin Başkentinde, Yerli ve Milli Fideler Yeşeriyor.

Yayın Tarihi : 5.5.2021

Bakanlığımızın kaynaklarıyla desteklenen "Yerli ve Milli Tohumlar Kentlerde Yeşeriyor" adlı projeyle hem yerli ve milli tohumlarımızın tanıtımı, hem farkındalık oluşturulması, hem de kentsel tarıma katkı sunulması amaçlanıyor.

Bakan Yardımcımız Ayşe Ayşin Işıkgece'nin katılımıyla İl Müdürlüğümüz bahçesinde pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen programda İlçe Müdürlükleri aracılığıyla kadın kooperatiflerine 201.600 adet domates(Batem Özçelik ve İpekçe çeşitleri), 74.800 adet hıyar (Hızır çeşidi) ve 76.160 adet biber (Özge çeşidi) olmak üzere 352.600 adet fide dağıtımı gerçekleştirildi. Programa Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, İl Müdürümüz Bülent Korkmaz, Bakanlığımız bürokratları ve İlçe Müdürleri katıldı.

Bakanlık olarak yerli ve milli tohumların kadınların ellerinde hayat bulmasını önemsediklerini ve bu projeyi bu açıdan son derece önemli bulduklarını ifade eden Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, "Eminim siz bunlara çok iyi bakacaksınız. Bunların yayılması, ekonomide yer bulması, yaygınlaşması ve sürdürülebilir tarımın bu tohumlarla vücut bulması bizler için çok önemli" dedi.

Konuşmasında önümüzdeki günlerde pilot uygulama olarak Ankara'da başlatılacak eğitim projesine de değinen Bakan Yardımcısı Işkgece, "Kız Kardeşim" adlı projeyle kadın kooperatiflerine, ürünlerin tanıtımı, etiketlenmesi ve pazarlanmasıyla ilgili eğitimler verileceğini söyledi. Eğitim sonrasında da ürünleri pazarla buluşturacak fuar, kermes gibi ortamlar sağlanarak pazarlama teknikleriyle satılması konusunda da kadınlara yardımcı olunacağını kaydeden Işıkgece, proje sonunda Ankaralı üreticilerin tecrübelerinin diğer illerdeki üreticilere aktarılacağını sözlerine ekledi.

Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir de tohumun tarımsal üretimin en önemli girdisi olduğunu, Bakanlık olarak tohumları geliştirerek gen bankalarında sakladıklarını ama bunun çok da önemli olmadığını, önemli olanın tohumların toprakla buluşması olduğunu vurgulayarak, "Tohumların asıl saklanma yeri kadınların bahçesi, tarlası. Tohumlar kadınlarımızın elinde üretime dönüşünce asıl o zaman korunuyor" şeklinde konuştu.

İl Müdürümüz Bülent Korkmaz da İl Müdürlüğü olarak Ankara'da üretimi artırmak, çiftçilerin daha fazla gelir elde etmelerini sağlamak amacıyla çeşitli projeler geliştirdiklerini, bu kapsamda Bakanlığımız tarafından geliştirilmiş ve tescil edilmiş tohumları kadınlarla buluşturduklarını vurgulayarak, bundan sonra da tarımı ve tarımsal üretimde faaliyet gösterenleri desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.

Programda daha sonra Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece tarafından kadın kooperatifi üyesi kadınlara sembolik olarak fide dağıtıldı. Diğer fideler ise kadın üreticilere dağıtılmak üzere ilçe müdürlüklerine teslim edildi.