T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ankara'da Su Ürünleri Denetimleri Devam Ediyor, Hayalet Ağlar Temizleniyor.

Yayın Tarihi : 8.6.2021

Bakanlığımız tarafından yürütülen ve kamu kaynağı kullanılması, çalışma süresi ve çalışma alanı büyüklüğü bakımından Akdeniz ülkeleri arasında bir ilk olma özelliği taşıyan "Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından (Hayalet Ağ) Temizlenmesi Projesi" kapsamında çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Ülkemizin deniz ve iç sularında unutulan veya terk edilen halk arasında hayalet ağ olarak tabir edilen av araçlarının temizlenmesi amaçlanan proje kapsamında İlimizdeki iç sularda da çalışma yürütülüyor.

İlimiz Bala ilçesi Hirfanlı Baraj Gölü 1. Avlak Sahası'nda yürütülen çalışmalara Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ ATALAY da katıldı. Hirfanlı Baraj Gölü 1. Avlak Sahasında yürütülen projenin ilk gününde kaybedilmiş, bırakılmış, terk edilmiş vaziyette yaklaşık 300 adet kerevit sepeti ve 400 metre ağ çıkarılmış, sepetlerden çıkan kadife balıkları ile kerevitler canlı halde suya bırakılmıştır.

Ayrıca âtıl vaziyette suyun dibinde yer alan sepetlerde çok sayıda ölü kerevit, midye, salyangoz ve 1 adet ölü ve kokuşmuş karabataka rastlanmıştır. Proje kapsamında ilimizdeki baraj, göl ve göletler ile akarsulardaki çalışmalar hız kesmeden devam edecektir.

İlimizdeki sularda su ürünleri varlığının korunması, yasadışı avcılığın önlenmesi amacıyla denetim faaliyetleri aralıksız devam etmektedir. Bu kapsamda 2020 yılında yaklaşık 9 bin denetim planlanmaktayken, planlamanın dışına çıkılmış ve 10 binin üzerinde denetim gerçekleştirilmiş, 62 idari para cezası uygulanmış, gümüş balığı, istavrit, kalkan gibi 2 tona yakın su ürününe el konulmuştur.