T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İç Sularımıza 1.8 Milyon Yavru Sazan Bıraktık.

Yayın Tarihi : 15.9.2021

İç Sularımıza 1.8 Milyon Yavru Sazan Bıraktık.

İç Sularımızı Balıklandırıyoruz.

Kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın kaliteli, ucuz ve sağlıklı gıda ihtiyaçlarının karşılanması, ticari ve sportif amaçlı balıkçılığın desteklenmesi, su ürünleri kaynaklarının sürdürülebilir kullanılması ve kaynaklarımızın gelecek nesillere aktarılması için, su ürünleri kaynaklarımızı balıklandırmaya devam ediyoruz.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüz tarafından, yürütülen "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında Bakanlığımızın Elazığ ve Amasya'daki tesislerinde üretilen 1.8 Milyonu aşkın pullu sazan balığının ilimiz genelindeki 72 su kaynağına bırakılıyor.

Şu ana kadar 560 bini Hayalet Ağ Projesi kapsamında atıl vaziyette gölün dibinde bırakılan istihsal vasıtaları temizlenen Hirfanlı Baraj Gölü'ne olmak üzere 1 Milyon 500 binden fazla pullu sazan Akyurt, Ayaş, Bala, Evren, Gölbaşı, Keçiören, Kızılcahamam, Polatlı, Beypazarı ve Nallıhan İlçelerimizde bulunan su kaynaklarına bırakılmıştır. Suya bırakılan 1,5 - 2 cm büyüklüğündeki balıklar ortalama 2 yıl içerisinde avlanabilir boya erişecektir.

 

Mogan Gölü'nde Balıklandırma Programı Gerçekleştirildi.

Ankara Valisi Vasip Şahin, Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, İl Müdürü Bülent Korkmaz, Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Belediye Başkan Vekili Mehmet Kürşat Koçak, amatör balıkçılar, STK temsilcileri ve vatandaşlarımızın katılımıyla Gölbaşı ilçemizdeki Mogan Gölü'nde balıklandırma programı gerçekleştirdik. 100 bin yavru sazanın bırakıldığı programda konuşan Ankara Valisi Vasip Şahin kontrollü avcılığa vurgu yaparak  "Avcıların hem kara hem de göl avcılığında kurallara ve kısıtlamalara özellikle riayet etmelerini lazım. Bugün hepsini birden yakalayabiliriz ama yarın ne yapacağız? Belli ölçülerde biz avcılığımızı yaparsak her geçen gün bu popülasyon artarak devam eder" dedi.

İl Müdürü Bülent Korkmaz da iç sularımızda amatör balıkçılığı desteklemek ve su kaynakları devamlılığını sağlamak için balıklandırmayı çok önemsediklerini belirterek, yıl içerisisinde 1.8 milyondan fazla balığın ilimiz iç sularına bırakılacağını belirtti.

Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan ve Belediye Başkan Vekili M. Kürşat Koçak'da konuşma yaparak ilçedeki balıkçılık faaliyetleri ve Mogan Gölü hakkında bilgi verdi.

Ülkemiz biyoçeşitliliğin korunması ve su ürünleri kaynaklarımızın gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması suretiyle balık başta olmak üzere su ürünlerinin en az bir kez üremelerine imkân tanınması büyük önem arz etmektedir.