T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

24. Uluslararası Tarım Fuarı Gölbaşı'nda...

Yayın Tarihi : 18.09.2021

Tarım Sektörü 16-19 Eylül'de AGROTEC 24. Uluslararası Tarım Fuarı'nda buluştu. Balkanlardan Türki Cumhuriyetlere uzanan coğrafyanın, en büyük buluşma noktası AGROTEC 24. Uluslararası Tarım Fuarı yerli ve yabancı pek çok katılımcıyı bir araya getirdi.

Tarım makineleri, traktör ve ekipmanları, iş makineleri, ürün depolama makineleri, sulama ekipmanları, tarım ilaçları, gübre, organik tarım, sera, sebze ve meyve fidancılığı, hayvancılık, drenaj teknolojileri, peyzaj ve tarıma dair tüm ürünler yerlerini aldı. Bünyesinde tarım, hayvancılık, su ve yem endüstrisi ile tohum ve fidancılığı da bulunduran AGROTEC 2021'in açılış törenine Ankara Milletvekilleri Nevzat Ceylan ve Mevlüt Karakaya, İl Müdürümüz Bülent Korkmaz, İlçe Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Bakanlığımız İlçe ve Enstitü Müdürleri, STK ve çiftçi örgütlerinin yetkilileri, çiftçilerimiz ve çok sayıda sektör paydaşı katıldı.

Ankara Tarımın da Başkenti…

Yüz altmışın üzerine katılımcı ve üç yüzün üzerinde markanın katılımı ile gerçekleşen fuarın açılışında konuşan İl Müdürümüz Bülent Korkmaz Ankara'nın tarımın da başkenti olduğunu vurgulayarak, son yıllarda ilimizde uygulanan kırsal kalkınma projeleri ve verilen çiftçi desteklerinin hem bitkisel hem de hayvansal üretimde ciddi artış sağladığını dile getirdi. "Eskiden 300 bin olan büyükbaş hayvan varlığının 600 bini geçtiğini ve 650 bin olan küçükbaş hayvan varlığının da 2 milyona ulaştı. Verilen desteklerle tarımsal hasıla değerini yüzde 30'un üzerinde artarak yaklaşık 15 milyar liraya ulaştı. Ankara olarak karkas et üretiminde ilk sırada yer alıyoruz. 2021 itibarıyla 53 üründe ilk 10'da, 23 üründe ise ilk 3'teyiz. Fuarlar tanışma ve kaynaşma programıdır." dedi.

Fuarın açılış töreninde Ankara Milletvekilleri Nevzat Ceylan ve Mevlüt Karakaya, İlçe Kaymakamı, Belediye Başkanı, Ziraat Odası Başkanı da konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Kadın Kooperatifleri Ürünlerini Sergiledi.

İlimiz genelinde faaliyet yürüten 11 kadın kooperatifi, ürettikleri ve işledikleri ürünleri Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüğü standında sergiledi. Yoğun protokol ve vatandaş ziyaretinin gerçekleştiği standımızda ziyaretçiler,kooperatif temsilcilerinden ürünlerin üretim süreci ve satış potansiyeli hakkında bilgi aldılar.

Süt Sağma Yarışması Düzenlendi.

Fuar kapsamında Süt Sağma Yarışması düzenlendi. AGROTEC 24. Tarım Fuarı'nda 8 süt üreticisi yarıştı. Yarışmada birinci olan Necla Aydınlı tam altın, ikinci olan Sultan Işıkdemir yarım altın, üçüncü olan Emel Okçu ise küçük altın ödülü aldı. Katılımcıların tamamına çeyrek altın hediye edildi.

Fuar 16 – 19 Eylül tarihleri arasında devam edecek.