T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Müdürümüz Kalecik'te Bir Dizi Ziyaret Gerçekleştirdi.

Yayın Tarihi : 21.9.2021

İl Müdürümüz Bülent Korkmaz, ilçe ve mahalle ziyaretleri kapsamında Kalecik ilçemizi ziyaret ederek çiftçilerimiz ve sektör paydaşlarıyla bir dizi görüşme gerçekleştirdi, "Kalecik Ankara'nın Ambarı Olma Yolunda Projesi" kapanış toplantısına katıldı.

 

"Ankara'nın Tarımsal Varlığı En Çok Artan İlçelerinden Biri Kalecik"

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen, Kalecik İlçe Müdürlüğümüz ve Ziraat Odası Başkanlığının ortağı olduğu "Kalecik Ankara'nın Ambarı Olma Yolunda" projesi kapsamında yapılacak program Belediye Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. İl Müdürümüz Bülent Korkmaz, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Cahit Çelik, Kalecik Belediye Başkanı Dr. Duhan Kalkan, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, TZOB Yönetim Kurulu üyesi, Kalecik Ziraat Odası Başkanı, siyasi parti yöneticileri, muhtarlarımız ve çiftçilerimizin katılımıyla gerçekleşen törende konuşan İl Müdürümüz Bülent Korkmaz, Kalecik'in tarımsal anlamda Ankara'nın yükselen yıldızlarından biri olduğuna vurgu yaptı. Yetersiz yağıştan etkilenen vatandaşlarımıza yönelik Kalecik'te yaklaşık 5 Milyon TL ek destek verileceğinin müjdesini verdi.

 

Kalecik'te Selektör Binası Açıldı.

Proje kapsamında ilçeye kazandırılan selektör binasının açılışı gerçekleştirildi. Kurulan selektör ile ilçemizde çiftçilerimizin tohum eleme ihtiyacı giderilecek, üretilen ürünlere katma değer sağlanacak, hububat ve bakliyat üretimi artırılacak.

 

Her İlçemizde Nitelikli Tarım Yapılıyor.

İl Müdürümüz Korkmaz, Kalecik temaslarında, sera ve açık alanda başta sebze ve meyve olmak üzere 45 çeşit ürün, yumurta, kütükte istiridye mantarı üretimi ile organik tarım yapan işletmemizi ziyaret etti. İşletme sahibinden sektörde yaşanan zorluklar hakkında istişarelerde bulundu, üreticimizin taleplerini dinledi.

 

Kalecik'in Karası, Mantarın Beyazı ile Yarışıyor.

İlimizin coğrafi işaretli değeri Kalecik Karası Üzümü üretimini yerinde incelemek için Kalecik Bağcılık Kooperatifi'nde üreticilerimizin taleplerini dinledi.

Başta istiridye ve kestane mantarı olmak üzere birçok mantar çeşidin üretildiği, ilimizin önde gelen mantarcılık tesisini ziyaret etti

 

Çiftçi Eğitim Seferberliğimiz Kalecik'te de Devam Ediyor.

İl Müdürümüz riyasetinde başlattığımız ve tüm hızıyla devam eden "Çiftçi Eğitim Seferberliği" kapsamında tüm ilçelerimizde, özellikle akşam saatlerinde çiftçilerimize yönelik eğitim faaliyetlerimiz hızla devam ediyor.

İl Müdürümüz Bülent Korkmaz Kalecik Eskiköy Mahallesinde düzenlenen çiftçi eğitimine katılarak, Mahalle Muhtarı ve çiftçilerimizin taleplerini dinledi. Özellikle genç ve örgütlü çiftçilerimize yönelik Bakanlık faaliyetleri, mera kullanımı, tarımsal destekler hakkında bilgilendirmelerde bulundu. İlçe Müdürümüz Ayşe Çırak ve personelimiz tarafından bitkisel ve hayvansal üretim ile nitelikli tarımsal faaliyetler hakkında teknik bilgiler paylaşıldı.

.

Kalecik'teki çiftçilerimizin emeğiyle, #AnkaraÜretiyor, Türkiye kazanıyor...