T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlkbahar Şap Aşılama Kampanyası Başladı

Yayın Tarihi : 6.3.2022
Özellikle büyükbaş hayvanlarda et ve süt veriminde ciddi kayıplara neden olan Şap Hastalığı ile mücadele için İlkbahar Şap Aşılama Kampanyası başladı.

“Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı” kapsamında ilimiz genelindeki büyükbaş hayvanlarda yılda iki dönem halinde uygulanan şap aşılama kampanyasıyla tüm büyükbaş hayvanların aşılanması hedeflenmektedir. 

Şap Hastalığı; hayvanlarda ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan salgın bir hastalıktır.

Aşılama programımızda 2 aydan büyük tüm hayvanların altı ay aralıkla, yılda iki kez aşılanması planlanmaktadır. İlk kez aşılanan hayvanlara ilk aşıdan 21 gün sonra tekrar dozunun yapılması önemlidir. Şap aşısı gebeliğin her döneminde güvenle kullanılmakta, aşılı hayvanlardan doğan buzağılar, annelerinden aldıkları bağışıklık ile hastalıktan korunmaktadır.

Hastalıktan korunmada aşılama çok önemlidir. Şap aşısı; hastalığa karşı koruyucu olması yanında, büyükbaş hayvanların sevkleri ve buzağı destekleme işlemleri için de mecburidir. Şap aşısı uygulanmamış hayvanların sevklerine izin verilmez, buzağı desteklemesinden de faydalandırılamaz.

Aşılama kampanyası sırasında; yeni doğan buzağılara kulak küpesi takılmakta, işletmedeki hayvan envanteri de güncellenmektedir.

Gerek şap dolayısıyla yaşanacak verim kaybının önüne geçmek gerekse de desteklemelerden faydalanmak için yetiştiricilerimizin diğer aşıları olduğu gibi şap aşısını da zamanında yaptırmaları önem oldukça önemlidir.

Şap Aşılama Kampanyası Haber Videosunu İzlemek İçin Tıklayın.

Haber: Sefa BURAN (@sefaburan05)