T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimiz Genelinde Sazangiller Av Yasağı Başlıyor.

Yayın Tarihi : 14.3.2022

​İlimiz genelindeki iç sularda (göl, gölet, baraj, akarsu vb.) 3 ay boyunca uygulanacak "Sazangiller (Sazan, Kadife, Siraz vb) ve Yayın Balığı Av Yasağı" 15 Marttan itibaren başlıyor.

"5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ" (Tebliğ No: 2020/20) ile "5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ" (Tebliğ No: 2020/21) çerçevesinde, sazangiller ve yayın balığının üreme mevsimi olması nedeniyle belirlenen süreler içerisinde avlanma yasağı uygulanacak ve 15 Haziran 2022 tarihine kadar devam edecektir.

Avlanmanın yasak olduğu tarihler arasında avlanan ve su ürünlerini satan kişi/kişiler hakkında 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu çerçevesinde gerekli cezai işlem uygulanacaktır.

Özellikle üreme mevsimine girdiğimiz bu dönemde, iç sularımızdaki sazangiller kökenli su ürünleri varlığını korumak amacıyla yapılan bu yasak uygulamasını ihlal edenlerin mutlaka İl ve İlçe Müdürlüklerimize, Alo 174 Gıda İhbar, 112 Acil Servis, 156 Jandarma İhbar Hatlarına bildirilmesini rica ediyoruz.

Vatandaşlarımızın hassasiyeti, İl ve İlçe Müdürlüklerimizin etkin denetim ve rehberlik faaliyetleri ile iç sularımızdaki su ürünleri varlığımızı koruyacağız. 

"En Taze Balık Ankara'da Yenir"