T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Yerli ve Milli Fideler Başkentte Toprakla Buluşuyor.

Yayın Tarihi : 19.5.2022

"Yerli Hibrit Çeşitlerin Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi" kapsamında Ankaralı kadın ve örnek çiftçilere 160 bini domates, 170 bini biber ve 170 bini hıyar olmak üzere toplam 500 bin fide dağıttık.

 

Tarım ve Orman Bakanımız Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Bakan Yardımcımız Dr. Nihat Pakdil, Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir, Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, İl Müdürümüz Bülent Korkmaz, İlçe Müdürlerimiz, Ziraat Odası Başkanları ve başta kadın kooperatiflerinin yönetimleri ve üyeleri olmak üzere 300 civarı çiftçimizin katılımıyla "Fide Dağıtım Töreni"nde fide dağıtımı gerçekleştirildi.

 

160 bin domates, 170'er bin biber ve hıyar fidesinin dağıtıldığı törende konuşan Prof. Dr. Vahit Kirişçi üretmeden tüketilemeyeceğini, bu açıdan bakıldığında yerli ve milli üretimin önemli olduğuna işaret ederek "Bugünkü programı anlamlı ve değerli kılan çeşitlerin bize ait yerli ve milli olmuş olmasıdır. Bugün kendi geliştirdiğimiz ve çoğalttığımız fideleri toprakla buluşturarak Bakanlık olarak izlediğimiz politikalarla ilgili bir kez daha çok açık ve net bir mesaj veriyoruz." ifadesini kullandı.

 

Bitkisel üretimin tohum, fide ve fidanla mümkün olduğunun altını çizen Kirişci, "Biz geldiğimiz günden beri üreticilerimize özellikle daha fazla üretmeleri konusunda büyük bir gayret gösteriyoruz. Bu gayretimiz devam edecek." diye konuştu. Üretimin Türkiye'nin geleceği olduğunu belirterek "Üretimi ve yeşili koruyarak, geliştirerek milli güvenlik kadar önemli olan gıda güvenliğini de zapt altına almış olacağız." dedi.

 

İl Müdürümüz Bülent Korkmaz da Ankara'nın tarımdaki potansiyeline değinerek Bakanlığın sağladığı desteklerle başkentte üretimin daha da arttığını kaydetti.