T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Su Ürünleri Varlığımızı Koruyoruz, Hayalet Ağları Temizliyoruz.

Yayın Tarihi : 8.8.2022

Bakanlığımız tarafından yürütülen ve kamu kaynağı kullanılması, çalışma süresi ve çalışma alanı büyüklüğü bakımından Akdeniz ülkeleri arasında bir ilk olma özelliği taşıyan "Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından (Hayalet Ağ) Temizlenmesi Projesi" kapsamında çalışmalar geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da hız kesmeden devam ediyor.

Ülkemizin deniz ve iç sularında unutulan veya terk edilen halk arasında hayalet ağ olarak tabir edilen av araçlarının temizlenmesi amaçlanan proje kapsamında İlimizdeki iç sularda da çalışmaları titizlikle sürdürüyoruz.

Hirfanlı Barajı Temizleniyor!

Geçen yıl Hirfanlı Baraj Gölü’nün Bala ilçe sınırlarındaki 1. Avlak Sahası'nda yürütülen çalışmalar bu yıl Bala, Evren ve Şereflikoçhisar’ı da kapsayan alanlarda yoğun bir şekilde devam ediyor.

Su ürünleri varlığı üzerindeki hayalet ağ tehdidinin ortadan kaldırılması, suda yaşayan biyoçeşitliliğin yok olmaması ve ekonomik zarar oluşmaması için yürütülen çalışmalarda suyun dibine bırakılmış, unutulmuş, terk edilmiş; ağ, sepet gibi av araçlarında çok sayıda ölü kerevit, midye, salyangoz ve karabataka rastlanmıştır.

Özellikle Hirfanlı Avlak Sahalarında yürütülen projeleri yakinen takip eden İl Müdürümüz Bülent Korkmaz, hayalet ağ temizliğinin iç sulardaki sürdürülebilir su ürünleri varlığının korunması ve akarsu, göl, gölet ve barajların temiz tutulması açısından önemine değinerek “Yürütülen proje ile Ankara genelindeki iç suları hayalet ağ ve av araçlarından temizleyerek, hem çevre kirliliğinin önüne geçmeyi hem de su ürünleri varlığımızı koruyarak sürdürülebilirliğin devamını sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.

Usulsüz Avcılığa Geçit Yok.

Su ürünleri varlığı üzerinde ciddi bir tehdit unsuru olan hayalet ağ ve diğer av araçlarından temizlik için sürdürülen çalışmalarla birlikte özellikle av boy ve dönem yasakları kapsamında denetimler de devam ediyor. 2021 yılında 10 binin üzerinde gerçekleşen denetimlerde 48 idari para cezası uygulandı 600 kilogramın üzerinde usulsüz avlanmış su ürünleri varlığına el koyuldu.

Su Ürünleri Varlığını Koruyoruz.

İlimizdeki sularda su ürünleri varlığının korunması, yasadışı avcılığın önlenmesi amacıyla aralıksız sürdürülen denetimlerin yanında “En Taze Balık Ankara’da Yenir” sloganıyla göl, gölet ve barajlarımızdaki su ürünleri varlığını zenginleştirmek için balıklandırma çalışmalarını da sürdürüyoruz. 2021 yılında İlimiz genelindeki 72 noktada 1.9 Milyon adet yavru balık sulara bırakıldı. Bu yıl da balıklandırma çalışmaları sürdürülecektir.